» اخبار نوشهر » گردشگری نوشهر قندیل بست
اخبار نوشهر - خبر ویژه - مناطق گردشگری نوشهر

گردشگری نوشهر قندیل بست

فروردین ۲, ۱۴۰۲ 10۰1,513

به گزارش قلم نوشهر، همه جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری ایران زمین در شهر کوچکی چون نوشهر نهفته شده، دسترسی و داشتن ۶۰ کیلومتر نوار ساحلی، جنگل‌های بکر هیرکانی، آثار تاریخی و کهن با پیشینه میراثی و دست ساخته‌هایی که ریشه در فرهنگ و سنن مردمان این دیار دارد، این شهر کوچک و ساحلی را به بهشتی رویایی تبدیل کرده است.

نبود رویکرد جامع، علمی و تخصصی، ضعف برنامه ریزی، رهاشدن جاذبه‌های گردشگری و تاریخی، قفل شدن سرمایه گذاری و از همه مهمتر ضعف مدیریتی سبب شده تا گردشگری با همه زیرشاخه‌هایش در نوشهر ابتر و ناقص رها شود.

در حوزه گردشگری و اقامت، به دلیل نداشتن برنامه جامع و هدفمند، تنها درآمد منطقه به اجاره ویلا و کارتن به دست‌ها بسنده و حوزه‌های میراثی و تاریخی منطقه نیز هر هفته از لیست تماشا حذف و محو می‌شوند و مناطق تاریخی و ییلاقی شهرستان به جولانگاه حفاران غیرمجاز تبدیل شده است.

در زمینه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری به دلیل محصوربودن نوشهر در زون البرز مرکزی، فرجام همه طرح‌ها و ماریناهای ساحلی و گردشگری در شهرستان به بن بست و ایست می‌رسد. این درحالی که سالانه مسافران زیادی در طول سال به شهرستان نوشهر سفر می‌کنند اما سهم شهرستان از قابلیت‌های تاریخی و گردشگری فراوان تنها زباله و ترافیک و محبوس ماندن اهالی در خانه‌ها است.

به رغم آنکه با تلاش دولت جهادی و مردمی حریم ساحلی نوشهر از تصرف آزاد شده اما در سایه ضعف برنامه ریزی اداره میراث فرهنگی، این ساحل به حال خود رها شده و طرح‌های گردشگری در آن به نتیجه نرسیده است.

خواب میراث فرهنگی در نوشهر / ‏‬ گردشگری ساحلی با قلیان چاق می‌شود

یک شهروند و مسافر زمستانی که در روزهای سرد و بارانی به شمال و نوشهر سفر کرده است، با بیان اینکه بسیاری از مناطق و جاذبه‌های گردشگری نوشهر برای مسافران ناشناخته مانده است، افزود: حداقل کاری که میراث فرهنگی و متولیان امر شهرستانی می‌توانند انجام دهند این است که این جاذبه‌ها را در صفحات مجازی معرفی کنند.

علی مهدی خانلو که برای دیدن جاذبه دریا به ساحل سیترای نوشهر سفر کرده بود، در گفتگو با خبرنگار مهر با عنوان اینکه متأسفانه گردشگری ساحلی و دریایی در منطقه سیترا در تصرف دکه‌های فروش قلیان درآمده است، گفت: اگر چنین ساحلی با جاذبه‌های آن در دیگر مناطق ایران و یا جهان وجود داشت به بهترین نحو از آن برای رونق اقتصادی منطقه بهره گرفته می‌شود.

حال و روز گردشگری نوشهر بد و به شدت بیمار است و این وضعیت در حالی است که این شهرستان قابلیت‌های زیادی دارد و می‌تواند بسیار قابل توجهی در ایجاد فرصت‌های شغلی و اقتصادی داشته باشد.

گردشگری زمستانه، خیلی دور- خیلی نزدیک

وجود آثار طبیعی و تاریخی فراوان، کوهستان ها و ییلاقات گردشگری کجور، آبشارهای زیبا و دریاچه‌هایی رویایی نظیر ارواح، خضرنبی، پارک جنگلی، سی سنگان، منطقه نمونه گردشگری آویدر و غیره در حالی است که هیچ برنامه‌ای از سوی میراث فرهنگی برای رونق گردشگری فصلی در این مناطق ارائه نشده است.

میراث فرهنگی مازندران از جمله دستگاه‌هایی است که به رغم تاکید دولت و استاندار هنوز جابجایی مدیران در بدنه و لایه پایینی مدیریتی آن صورت نگرفته است و همچنان افرادی با تفکر دولت قبلی در مسئولیت‌های شهرستانی آن حضور دارند.

شهرستان نوشهر نیز از جمله مناطق است که میراث فرهنگی آن بازمانده از دولت قبلی است و همچنان با تفکراتی غیرهمسو مدیریت می‌شود و ضرورت تنفس و هوای تازه در آن بیش از گذشته احساس می‌شود.

تفکر و نگاه سنتی غالب در حوزه گردشگری سبب شده که زیرشاخه‌های مختلف در این صنعت نه تنها رشد نیابد بلکه در سرمای زمستان یخ زند و به قندیل برسد.

وقتی گردشگری زمستانه اسکی بازی تفسیر می‌شود

محمد ولی پور رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشهر در پیگیری خبرنگار مهر درباره فعالیت‌های گردشگری زمستانه با اظهار اینکه این شاخه گردشگری در این شهرستان شبیه دیگر مناطق نظیر کلاردشت وجود ندارد، گفت: شرایطی برای رونق گردشگری زمستانه از جمله اسکی در منطقه نداریم.

وی درپاسخ به برنامه‌های میراث برای رونق جشنواره‌های زمستانه و یا برپایی تورهایی برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری اعم از دریاچه‌ها و آبشارها با اظهار اینکه برخی تورهای انجام شده غیرمجاز هستند، افزود: ما و محیط زیست و دستگاه‌های متولی از فعالیت آنها جلوگیری می‌کنیم.

وی با تاکید براین که تورهای گردشگری باید از میراث فرهنگی مجوز دریافت کنند، با عنوان اینکه گردشگری زمستانه ای در منطقه نداریم، تورهای گردشگری معمولاً از جاذبه‌هایی نظیر دریاچه ارواح و غیره بازدید و دیدن می‌کنند.

انتقاد فرماندار از وضعیت نابسامان گردشگری

ضعف در برنامه ریزی سبب شده تا گردشگری فصلی، زمستانه، ساحلی، جنگلی و غیره در نوشهر بی برنامه و به خودی خود به ناکجاآباد پیش رود و انتظار دوستداران و علاقمندان به صنعت گردشگری از مسئولان استانی، روی کارآوردن مدیران با برنامه و آشنا به به امور و تسهیل گر در حوزه‌های مرتبط است.

در عین حال فرماندار نوشهر نیز با انتقاد از وضعیت موجود گردشگری در شهرستان با بیان اینکه هنوز جابجایی در اداره مرتبط صورت نگرفته است، به ضعف‌های حوزه گردشگری در شهرستان اشاره و اضافه کرد: نوشهر با داشتن جاذبه‌ها و ظرفیت‌های مختلف می‌تواند به شهر پایلوت گردشگری تبدیل شود زیرا هیچ یک از شهرستان‌های منطقه و استان استعداد این شهرستان را ندارند.

رستم زرودی در گفتگو با خبرنگار مهر اولین مشکل را در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نداشتن یک ساختمان دانست و گفت: مگر می‌شود شهری با این همه ظرفیت و استعداد، اداره گردشگری نداشته باشد و مستأجر باشد.

جاذبه‌های گردشگری رها شده است

وی در عین حال به پیگیری برای تهیه زمینی با همکاری منابع طبیعی برای واگذاری به میراث فرهنگی و ساخت ساختمان این اداره اشاره کرد و گفت: علاوه براین ۶۰ کیلومتر نوار ساحلی داریم و طی شش ماه از فعالیت در فرمانداری با دهها سرمایه گذار رایزنی کردیم که توان و آمادگی سرمایه گذاری تا سقف پنج هزار میلیارد تومانی را دارند.

وی با بیان اینکه اکنون ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری شهرستان نظیر دریاچه ارواح، سی سنگان، خضرنبی، هسل کوهپر، آبشارهای مختلف به دلیل نبود برنامه جامع و ضعف مدیریتی به حال خود رهاشده است، گفت: وجود غارهایی نظیر دیو سپید از دیگر ظرفیت‌های فراموش شده شهرستان است.

وجود قدیمی ترین بندر، ساحل، فرودگاه، جنگل‌های سبز، منطقه ییلاقی و تاریخی کجور، آبشارها، دریاچه‌ها، آثار تاریخی و غیره نوشهر را به بهشتی کوچک برای گردشگری تبدیل کرده است اما بی برنامگی و روزمرگی، حکمرانی تفکرات سنتی و غیرهمسو با دولت کنونی سبب شده تا تا همه زیر بخش‌های میراثی، تاریخی و صنایع دستی در منطقه رها شود.

گزارش از علیرضا نوری کجوریان

به این نوشته امتیاز بدهید!

mod_ghalam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×
    ورود / عضویت